/ Dražby pro veřejnost /

Dražby pro veřejnost

Veřejné dražby v roli dražitele se může účastnit prakticky každý, kdo splňuje požadavky stanovené zákonem o veřejných dražbách. Ale víte, že i vy můžete rychle, výhodně a transparentně prodat svůj majetek, který už nechcete nebo nepotřebujete? Připravili jsme pro vás několik příkladů, kdy je veřejná dražba tou správnou volbou.

Veřejná dražba jako alternativa výkupu nemovitosti

V životě každého člověka může nastat situace, kdy potřebuje rychle prodat svou nemovitost. Důvodů může být nespočet, ale pokaždé mají něco společného. Vždy je potřeba najít skutečného kupce, který zaplatí požadovanou částku. Výše úhrady je v takovém případě často hluboko pod tržní cenou.

Ideálním řešením je v tomto případě dobrovolná veřejná dražba. K výsledné ceně se dopracujeme formou licitace směrem nahoru a díky již provedeným dražbám můžeme s jistotou tvrdit, že pro vás dosáhneme vyšší ceny, než byste dostali při výkupu nemovitosti.

Dražba bytu nebo domu s věcným břemenem

Prodávané nemovitosti, byty a domy někdy zatěžuje věcné břemeno služebnosti, nejčastěji bytu nebo užívání/dožití určité osoby. Důvody vzniku těchto věcných břemen jsou různé a nezřídka se stává, že vztahy mezi vlastníky a oprávněným nejsou zrovna ideální.

Prodej takovýchto nemovitostí nemusí být snadný, ať už se jedná o citové vazby, nebo problémy s přístupem do objektu se zájemci o koupi. Tyto druhy nemovitostí kupují hlavně investoři a dražba je ideální způsob, jak jim je prodat. Její výtěžek vždy předčí očekávání vlastníků.

Dražba zemědělských pozemků a lesů

Zemědělské půdy je málo a s neustálou výstavbou jí ubývá. Zemědělskou půdu a lesy často vlastní někdo jiný než ten, kdo na nich hospodaří. Mnoho vlastníků je získalo v restituci, ale za 40 let se již vazby k půdě i lesům zpřetrhaly. Vlastníci často žijí jinde, než vlastní pozemky. Pronajímají je zemědělským družstvům, která je „drancují“ pěstováním širokořádkových plodin.

Pozemky mají často tvar úzkého pruhu v rámci celiny a přístup k nim je přes jiné pozemky nebo rozorané meze. Často je kupují nájemci, kteří na nich hospodaří, ale za odkup nabízejí zpravidla cenu, která nemusí být férová. Tyto pozemky kupují buď investoři nebo místní drobní zemědělci, kteří na nich následně hospodaří. Veřejnou dražbou zemědělských pozemků dosáhneme vždy nejvyšší možné ceny.

Rychlý prodej auta veřejnou dražbou

Všechny autobazary a prodejci nových aut nabízejí „výhodný“ výkup za hotové nebo prodej na protiúčet se slevou na nákup nového vozu. Tyto zaručeně výhodné nabídky ale nemusí být zase tak výhodné, jak se na první pohled zdá. Veřejnou dražbou zpravidla získáte více peněz za své staré auto, než vám nabídnou ve výkupu. Příprava sice zabere určitý čas, ale výtěžek z dražby ho bohatě nahradí.

Transparentní prodej firemního vozového parku

Prodej firemních vozů je častým důvodem svárů ve firmě, kdy zaměstnanci odkupují auta pro své příbuzné a známé za nižší ceny nebo je prodávají správci vozových parků za nízké ceny do spřízněných autobazarů.

5 důvodů, proč je veřejná dražba ideální způsob prodeje firemních aut:

  • Dosažená cena v dražbě je vždy vyšší než prodej na protiúčet nebo výkup autobazarem.
  • Prodej aut lze díky 98% úspěšnosti dražby snadno plánovat.
  • Cena dosažená v dražbě je tzv. speciální cenou a nelze ji zpochybnit ze strany Finanční správy ani v insolvenčním/exekučním řízení.
  • Dražby se mohou účastnit i zaměstnanci firmy.
  • V dražbě vás zbavíme odpovědnosti za případné vady vozidel.
Bc. Lenka Tláskalová DiS.
Máte zájem o více informací o možnosti prodeje vašeho majetku formou dražby?

Neváhejte nás kontaktovat.