/ Vše o dražbách / Tipy, jak nenaletět při dražbě a aukci /

Tipy, jak nenaletět při dražbě a aukci

Chystáte se na svou první dražbu nebo aukci? Pak si určitě nejdřív přečtěte naše tipy, které jsme pro vás za dobu, co veřejné dražby pořádáme, nashromáždili. A možná tu najdete i odpovědi na své otázky.

Jak nakoupit v elektronické dražbě nebo aukci

 1. Vždy se zúčastněte prohlídky předmětu dražby, ať si ho můžete důkladně prohlédnout. Pokud vám nevyhovuje termín, nebojte se požádat o jiný, rádi vám vyjdeme vstříc.
 2. Prostudujte si znalecký posudek a popis předmětu dražby, najdete v něm vše podstatné.
 3. Pečlivě čtěte dražební vyhlášku a nebojte se zeptat dražebníka, pokud vám nebude něco jasné.
 4. Dražební jistotu hraďte tak, aby byla alespoň den před dražbou připsána na účet uvedený v dražební vyhlášce. Nezapomeňte správně vyplnit variabilní a specifický symbol. Z důvodu identifikace plateb dražební jistoty i ceny dosažené vydražením provádějte tyto platby z účtu, který je vedený na jméno účastníka dražby.
 5. V případě nedobrovolné dražby si vždy ověřte v dodatku k dražební vyhlášce, zda se do dražby přihlásil věřitel se zástavním právem v prvním pořadí, protože zanikají pouze zástavní práva přihlášených věřitelů a věřitelé s „mladší“ zástavou se považují za přihlášené automaticky. Toto je velký rozdíl oproti exekutorské dražbě.
 6. V elektronické dražbě je první podání vždy na úrovni nejnižšího podání, první příhoz je tedy 0 Kč. Tato částka se však musí vepsat do kolonky příhozu ručně.
 7. Pro účast v elektronické dražbě používejte osobní počítač s kvalitním připojením na internet, ne telefon nebo tablet. Doporučený webový prohlížeč je Chrome.
 8. Nečekejte s příhozem na konec dražby, taktika s čekáním do poslední sekundy dražby nemá kvůli jejímu prodlužování žádný význam. Navíc data na internetu neběží tak rychle, jak se může zdát, a prodleva až 2 vteřiny je vcelku běžná. Dražební systém tedy vaše podání může zaznamenat později a nemusí ho přijmout. Příklep pak bude udělený někomu jinému.
 9. Nečekejte na opakovanou dražbu a přihazujte hned v prvním kole. Pravidlo opakované dražby je takové, že výsledná cena v opakované dražbě vždy přesáhne nejnižší podání v prvním kole dražby.
 10. Ověřte si lhůty pro doplacení ceny dosažené vydražením, protože jsou relativně krátké a nejdou prodloužit.
 11. Nebojte se zeptat dražebníka na další informace.
Ing. Ondřej Velemínský
Ing. Ondřej Velemínský

Manažer dražeb
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.