/ Vše o dražbách / Jak vydražit auto /

Jak vydražit auto

Plánujete, že si koupíte nové auto? Zkuste ho vydražit. Nejen, že ušetříte, ale ještě zažijete spoustu zábavy. Navíc můžete narazit na zajímavý vůz, který pořídíte jen za zlomek jeho skutečné ceny. Připravili jsme pro vás návod, jak vybírat, a také tipy, jak na to.
Jak vydražit auto

Od soukromníka, firmy nebo zabavené auto z leasingu

Možností, jak se auto dostane do dražby, je celá řada. Jednou z nich je, že se majitel rozhodl prodat svůj vůz dobrovolně. Třeba proto, že si plánuje koupit jiné. Se zájemci pak většinou dobře spolupracuje, odpovídá na dotazy, auto předá s oběma klíči a veškerou dokumentací, jak bývá při standardním prodeji obvyklé.

Tohle všechno nemusí být samozřejmostí u nedobrovolné dražby, kde se draží vozy dlužníků. Nabízejí je například leasingové společnosti a banky, když klient neplatí úvěr. Tady nemáte jistotu, v jakém stavu auto je a v jakém bude při předání. Těžko se dá předpokládat, že by vám ho majitel předal nablýskané. Na druhou stranu se často u těchto vozů začíná na nízké částce, a pokud se přihlásí málo zájemců, můžete ho vydražit za zajímavou cenu.

Na co si dát pozor, než se pustíte do veřejné dražby automobilů

Máte své vysněné auto vybrané a už se v něm vidíte? Ještě, než se pustíte do dražby, zjistěte si co nejvíce informací. Občas se mohou vyskytnout komplikace, které by vám mohly vaši radost pokazit.

Informujte se, jestli má dražené auto

  • technický průkaz
  • platnou STK
  • servisní knížku
  • klíče

Z některých nároků samozřejmě můžete slevit, rozhodnutí je jen na vás, ale radši si vše ověřte, abyste později nebyli překvapení. Například propadlá STK je problém už kvůli tomu, že s vozem nemůžete odjet, ale musíte si zajistit odtahovou službu.

Stav vozu by měl být popsaný v dražební vyhlášce nebo dražební dokumentaci. Na všechny vaše dotazy by vám měl dražitel umět odpovědět.

Nenechte si ujít prohlídku

Nespoléhejte se jen na fotky u inzerátu a určitě využijte možnosti vidět auto na vlastní oči. V dražební dokumentaci byste měli najít nejen termíny prohlídek, ale také informaci o tom, kde se auto nachází. Pokud by vám žádný z uvedených termínů nevyhovoval, zkuste se s majitelem nebo dražitelem domluvit na jiném.

Na dražené vozy se v porovnání s klasickým nákupem v autobazaru nebo u jiného prodejce bohužel nevztahuje záruka. Nemůžete reklamovat žádné vady, které se projeví později, dokonce ani to, že bylo auto v minulosti bourané.

A ještě pár tipů pro auto dražby online

Předem si stanovte maximální částku, kterou jste ochotní za dražené auto dát. Přihazovat donekonečna za každou cenu nemá smysl. Dražba i aukce je v podstatě jako soutěž a můžete se nechat snadno strhnout ostatními dražícími. Pak by se taky mohlo stát, že by vás auto vyšlo jako nové.

Výhodou online dražeb je, že můžete dražit kdekoli. V době dražby si zajistěte opravdu kvalitní připojení k internetu. To je důležité, protože jakékoli zakolísání signálu vás může připravit o vítězství. Nespoléhejte se na telefon nebo tablet a zvolte radši stolní počítač. Doporučujeme prohlížeč Chrome.

S příhozem nečekejte na konec dražby, jak to někteří dělají. Tato taktika nemá smysl, protože se pak dražba prodlužuje. Navíc vaše podání nemusí být ani přijato. Dražební systém ho může díky pomalým datům zaznamenat pozdě. Příklep pak získá ten, kdo byl před vámi.

Pokud budete v dražbě úspěšní, stáváte se majitelem draženého vozu v den udělení příklepu. Pak zbývá ještě doplatit cenu a provést změnu vlastnictví v registru vozidel.

Proč dražit s KOVA Dražby

S dražbami aut máme mnoho zkušeností a se vším vám rádi poradíme. Navíc naše služby s ukončenou dražbou nekončí. Rádi ušetříme váš čas a pomůžeme vám vyřídit nezbytné papírovaní, jako je přepis vlastnictví nebo nová pojistka. Co všechno nabízíme?

  • Umožníme vám prohlídku i mimo stanovené termíny.
  • Na všechny dotazy vám rádi odpovíme, nebojte se zeptat.
  • Pokud budete chtít, připravíme pro vás všechny dokumenty pro zápis do registru vozidel a můžeme zajistit i samotný přepis.
  • Auto vám dovezeme kamkoli po ČR.
  • Můžeme pro vás zajistit jak pojištění odpovědnosti, tak pojištění vozu.

Návod jak na to, už máte. A teď se podívejte, jaká auta právě dražíme.

Ing. Ondřej Velemínský
Ing. Ondřej Velemínský

Manažer dražeb
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.