/ Vše o dražbách / Jak na nákup nemovitosti v dražbě /

Jak na nákup nemovitosti v dražbě

Plánujete, že byste si koupili nový dům nebo byt? Zkuste ho vydražit. Nic neriskujete a můžete ušetřit v řádech sta tisíců oproti standardní koupi. Poradíme vám, jak na to. V našem článku se dozvíte nejen celý postup krok za krokem, ale také, proč je důležité číst dražební vyhlášku.
Jak na nákup nemovitosti v dražbě

Dražba domu online

Elektronická dražba je snadný a komfortní způsob, jak si můžete pořídit nové bydlení. Přihlásíte se elektronicky, požadované dokumenty odešlete poštou nebo v dokumentu PDF s certifikátem. Samotný proces dražby vyžaduje jen připojení k internetu. Dražit tak můžete v pohodlí domova nebo kdekoli jinde. Doporučujeme použít osobní počítač a nespoléhat se na mobilní telefon nebo tablet.

Možností, jak se dům nebo byt octne v dražbě, je více. Tou první je tzv. dobrovolná dražba, pro kterou se rozhodl sám majitel, protože mu tento způsob prodeje nejvíc vyhovuje. Občas ji využívají také realitní kanceláře nebo developeři u novostaveb. Druhým typem je tzv. nedobrovolná dražba, o jejíž uspořádání může požádat insolvenční správce, exekutor nebo třeba finanční úřad, když potřebují vymoct dlužnou částku od dlužníka.

Jak na dražbu nemovitosti - postup

Připravili jsme pro vás přehledný postup, kde se dozvíte, jak dražba nemovitosti probíhá a co byste neměli podcenit.

Vyberte si dům v pohodlí domova

Informace o tom, jaké nemovitosti se právě draží, najdete na webových stránkách dražebních společností, realitních serverech a v další inzerci. Jsou dostupné také na portálu Centrální adresa, na webu exekutorské komory, kde je uveřejňují exekutoři, nebo na stránkách České daňové zprávy. Podívat se můžete také na naši aktuální nabídku nemovitostí.

Prohlídka dražené nemovitosti

Přestože u inzerátů bývají fotografie, určitě využijte možnosti prohlédnout si nemovitost osobně, ať nekupujete “zajíce v pytli”. Přeci jen osobní prohlídku ani sebevětší fotodokumentace nenahradí. Navíc jen přímo na místě získáte jistotu, že o dům máte opravdu zájem. Obvykle bývá vyhlášeno více termínů, kdy si můžete draženou nemovitost prohlédnout. Ze zákona musí být umožněny minimálně dvě prohlídky, některé společnosti jich vypisují více.

Pokud vám ani jeden ze stanovených termínů nevyhovuje, zkuste se s pracovníkem domluvit na jiném. Předejdete tak nepříjemnému překvapení, které by na vás mohlo později čekat, ať už se jedná o chybějící vybavení, jako jsou vytrhaná topná tělesa, nebo třeba skládka uprostřed domu.

Seznamte se s dražební vyhláškou

Všechny důležité informace o dražené nemovitosti najdete v dražební vyhlášce. Najdete tu její popis, údaje o velikosti, obytné a užitné ploše a další důležité parametry. Také je tu uvedená počáteční cena, výše minimálního příhozu a nechybí datum a přesný čas jak začátku, tak konce dražby.

U nedobrovolné dražby pak doporučujeme, abyste si v dodatku k dražební vyhlášce ověřili, jestli se věřitel se zástavním právem přihlásil jako první. Zanikají totiž pouze zástavní práva přihlášených věřitelů. Věřitelé s “mladší” zástavou jsou přihlášení automaticky. Také si raději zkontrolujte, jestli na nemovitosti neváznou věcná břemena užívání třetí osoby. Tuto informaci zjistíte v katastru nemovitostí.

Inzerát průběžně sledujte

Nejen, že se můžete dozvědět nějaké nové informace, ale také může dojít k určitým změnám, jako je například zrušení dražby. To se občas stává zejména u nedobrovolných dražeb, kdy se dlužníci snaží exekuci zastavit.

Přihlášení do dražby a dražební jistota

Podmínkou vaší účasti v dražbě je složení dražební jistoty – je-li vyžadována. Konkrétně u nemovitostí bývá vždy. Podklady k její platbě najdete v dražební vyhlášce. Pokud dražený předmět vydraží někdo jiný, bude vám celá částka vrácena bankovním převodem na účet, který jste uvedli v čestném prohlášení. V případě, že budete v dražbě úspěšní, a bude vám přidělen příklep, je dražební jistota započítána na cenu dosaženou vydražením, odměnu dražebníka a další náklady, které s dražbou souvisí.

Limit při licitování

Dopředu si dobře si rozmyslete, jakou maximální částku jste ochotní v dražbě nabídnout. Pokud by se dražby nikdo další neúčastnil, získáváte nemovitost za počáteční cenu. Spíše ale počítejte s více účastníky. Díky tomu, že si předem stanovíte svůj limit, se pak nenecháte strhnout nesmyslným přihazováním.

Dražit můžete kdekoli, stačí vám jen kvalitní připojení na internet. Doporučujeme použít osobní počítač a nespoléhat se na mobilní telefon nebo tablet.

Kdy se stáváte majitelem vydražené nemovitosti

Nemovitost je vaše v okamžiku nabytí právní účinnosti příklepu v dražbě. Zbývá jen ve stanovené lhůtě doplatit zbývající část ceny, za kterou jste nemovitost vydražili. Poté jsou na vás přepsána vlastnická práva v katastru nemovitostí. Všechny případné právní závady jako například exekuční příkazy jsou vymazány a vy tak získáváte nemovitost s “čistým štítem”.

Nebezpečí škody přechází na vydražitele předáním nemovitosti. Pokud ji vlastník nepředá, tak je to v poslední den lhůty u standardní dražby a ke dni zaplacení částky u dražby exekutorské.

Financování nemovitosti v dražbě

A ještě důležité upozornění na závěr. Pokud nemůžete vydraženou nemovitost financovat ze svých zdrojů a chcete žádat o úvěr, tak je dobré vše řešit s předstihem. Standardní hypoteční úvěr totiž nezískáte, protože dražený byt či dům není možné dát do zástavy. Většina bank si s tím ale poradí a nabídne vám jinou možnost, jako je například tzv. předhypoteční úvěr nebo dočasně nezajištěný úvěr. Jeho nevýhodou bývá vyšší úrok po dobu, než budete danou nemovitostí moct ručit. Většinou je pak nutné zřídit zástavní právo do 12 měsíců, záleží na podmínkách konkrétní banky.

Láká vás nákup nemovitosti v dražbě a máte dotazy? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme. Také si můžete prohlédnout, jaké nemovitosti právě dražíme.

Ing. Ondřej Velemínský
Ing. Ondřej Velemínský

Manažer dražeb
Jazyky: čeština, angličtina

Vaše osobní údaje využijeme pouze za účelem komunikace o zaslané nabídce. Nebudeme vám zasílat newsletter ani vaše údaje nepředáme třetím stranám.
Více o ochraně osobních údajů zde.